Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Chrzest Święty

Super User

Sakrament Chrztu św. udzielany jest w naszej parafii w każdą niedzielę o godz. 12:00 (inny termin - po uzgodnieniu w kancelarii).

 

Około 7 dni przed zaplanowanym chrztem do kancelarii zgłasza się przynajmniej jedno z rodziców dziecka.

Wymagane są:

- odpis aktu urodzenia dziecka z USC (do wglądu)

- dane osobowe rodziców i rodziców chrzestnych (imiona, nazwiska, daty urodzenia i adresy zamieszkania)

- zgoda na chrzest w naszej parafii (jeśli rodzice nie mieszkają na terenie naszej parafii, powinni dostarczyć zgodę ze swojej parafii)

W dniu chrztu:

- rodzice chrzestni muszą posiadać zaświadczenie ze swoich parafii, że mogą być dopuszczeni do godności chrzestnych (z wyjątkiem rodziców chrzestnych mieszkających na terenie naszej parafii)

 

Przypomnijmy, co o rodzicach chrzestnych mówi Kodeks Prawa Kanonicznego:

"Kan. 874. § 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:

1° jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;

2° ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;

3° jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić; *)

4° jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;

5° nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest."

*) nie może więc być ojcem ani matką chrzestną osoba żyjąca w związku niesakramentalnym lub ktoś, kto nie uczęszczał na lekcje religii (np. w szkole średniej), albo kto jest znany powszechnie w środowisku ze swoich deklaracji - choćby tylko słownych - przeciw Bogu, moralności czy Kościołowi.

 

>> Wszystko o chrzcie świętym na wiara.pl

 

 

 

 

 

Parafia Rzymskokatolicka

pw. Św. Wojciecha BM w Lublinie

ul. Kaczeńcowa 7

20-543 Lublin

Strony które warto odwiedzić

Archidiecezja Lubelska