Konsekracja Kościoła

Opublikowano: niedziela, 25, marzec 2018 Paweł Łukaszewski

„Jeżeli Pan domu nie zbuduje,
na próżno się trudzą ci,
którzy go wznoszą”.
                                      Ps 127, 1

Wdzięczny Miłosiernemu Bogu w Trójcy Jedynemu,

z ogromną radością mam zaszczyt zaprosić wszystkich Parafian

na uroczystość konsekracji naszego kościoła,

która odbędzie się 23 kwietnia 2018 roku o godzinie 18:00.

Konsekracji dokona J.E. Ks. Abp Stanisław Budzik

Metropolita Lubelski

ks. kan. Jacek Wargocki

proboszcz parafii

Poświęcenie kościoła (łac. dedicatio ecclesiae) to historyczne wydarzenie w życiu każdej parafii. Takiej radości 23 kwietnia doświadczymy także w naszej wspólnocie. Konsekracja kościoła jest jak Boża pieczęć, która potwierdza na zawsze wobec wszystkich, że jest to miejsce, które Pan Bóg szczególnie wybrał jako miejsce spotkania, przebaczenia, jako miejsce, w którym niebo spotyka się z ziemią.

W ciągu roku są dwa dni, szczególnie ważne dla każdej świątyni: dzień jej patrona i rocznica jej poświęcenia. Pierwszy z nich jest odpowiednikiem naszych imienin - w tym dniu w kościele obchodzona jest uroczystość odpustowa. Dzień rocznicy poświęcenia kościoła jest analogią do wspomnienia dnia przyjęcia chrztu. Przez chrzest człowiek staje się dzieckiem Bożym; przez poświęcenie świątynia staje się budynkiem przeznaczonym do wyłącznej służby Bożej. Odtąd nie może on służyć żadnym świeckim celom.

Poświęceniu kościoła przewodniczy biskup, sprawując bogate obrzędy. Od budowniczych otrzymuje on klucze do świątyni, po otwarciu drzwi jako pierwszy do niej wchodzi, wprowadzając lud. Podczas uroczystej Eucharystii kropi ołtarz i ściany wodą święconą, namaszcza też ołtarz i ściany (w czterech lub dwunastu miejscach - tzw. zacheuszki). W ołtarzu umieszcza się ponadto relikwie świętych, zapala światła i okadza nową świątynię. Po raz pierwszy też (chyba że sprawowano juz wcześniej w kościele Mszę św.) umieszcza się Chleb Eucharystyczny w tabernakulum.