Wielki Post 2019

Opublikowano: sobota, 02, marzec 2019 Paweł Łukaszewski

Wielki Post to czas skupienia, wyrzeczenia i pokuty, który przygotowuje nas do przeżycia największych wydarzeń chrześcijaństwa: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się w Środę Popielcową. W tym dniu podczas posypania głowy popiołem słyszymy wezwanie: "Nawracajcie się i wierzcie w ewangelię" lub "Prochem jesteś i w proch się obrócisz". Słowa te przypominają, że Wielki Post ma być czasem nawrócenia oraz że nasze ziemskie życie jest kruche a czeka nas wieczność.

Szczególnym wezwaniem Wielkiego Postu jest praktykowanie modlitwy, postu i jałmużny. W tym czasie powstrzymujemy się także od uczestnictwa w zabawach i imprezach rozrywkowych. W Środę Popielcową i w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły: ilościowy i jakościowy. Ważne jest także uczestnictwo w nabożeństwach wielkopostnych:

• Droga Krzyżowa (w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 16:30 dla dzieci, o 18:30 dla dorosłych). To nabożeństwo upamiętniające drogę Jezusa z pretorium Piłata na Golgotę. Polega na rozważaniu Męki Chrystusa z przejściem symbolicznej drogi wytyczonej 14 stacjami, które opisują związane z nią wydarzenia.
  • Gorzkie Żale (w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 17:30). To nabożeństwo powstałe w Polsce na przełomie XVII/XVIII wieku. Jest to rozważanie Męki Chrystusa połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. W każdą niedzielę Wielkiego Postu odprawia się jedną z trzech części tego nabożeństwa.

Liturgia w okresie Wielkiego Postu zmienia się. Szaty mają kolor fioletowy, nie odmawia się hymnu "Chwała na wysokości Bogu". Przed ewangelią zamiast "Alleluja" śpiewane są słowa "Chwała Tobie, Słowo Boże" lub "Chwała Tobie. Królu Wieków. Istotnym punktem Wielkiego Postu są rekolekcje. Jest to szansa dla każdego chrześcijanina na osobiste spotkanie z Jezusem i prawdziwe nawrócenie. Rekolekcje pomagają rozeznać stan naszego sumienia, nasze grzechy wady i słabości, po to by następnie w sakramencie pokuty uzyskać przebaczenie i pojednać się z Bogiem. To bardzo ważne.

Wielki Post to czas wyjątkowy. Daje możliwość udziału w pięknych nabożeństwach o głębokiej treści. Zachęca do nawrócenia i pracy nad swoim charakterem. Okazji do tego jest wiele, wystarczy chcieć...